PVC v metráži vs. Plovoucí vinyl

PVC v metráži vs. vinylová plovoucí podlaha v kliku

Spousta zákazníků řeší v současnosti velice zásadní otázku. Jaké podlahové krytině dát přednost? Zda zvolit PVC v metráži nebo využít vinylovou plovoucí podlahu v kliku? Na toto téma vzniklo jistě hodně článku, takže vám nyní nebudeme popisovat jednotlivé vlastnosti toho či onoho materiálu.

K této otázku přistoupíme z praktického hlediska, abyste si dokázali představit, co všechno obnáší pokládka PVC v metráži a co naopak vinylová plovoucí podlaha v kliku. Co je nutné připravit před samotnou pokládkou a jak se třeba mění poškozená část podlahy?

Pro objektivnost porovnáme obě podlahy za stejných podmínek, tedy v ploše 1 000 m2 a ve dvoupatrovém objektu.

Nejprve je třeba vylít podlahu

V rámci komplexnosti začneme tím nejzákladnějším procesem, jímž je vylévání anhydritové směsi. Tento krok je pro oba podlahové materiály do jisté úrovně shodný, proto jej uvedeme pouze jednou.

Základem je vylití anhydritu, který je nutné zbrousit, což probíhá zhruba 2 až 3 týdny poté. Jeho zrání trvá asi 5 - 8 týdnů a jeho připravenost si ověříte vlhkoměrem. Ten by měl ukazovat hodnotu kolem 0,5 CM bez podlahového topení a 0,3 CM s podlahovým topením. Poté následuje penetrace (CHEMOS PER390), jež se týká jak PVC v metráží, tak vinylové plovoucí podlahy v kliku. A právě v této fázi již dochází k mírným odlišnostem.

  • PVC v metráži – Nutno penetrovat dvakrát s technologickými pauzami cca 1 až 2 hodin dle návodu výrobce chemie. Tento krok je důležitý kvůli nasákavosti anhydritu. Následuje aplikace nivelační stěrky (CHEMOS A5) v minimální tloušťce 3 mm. Po 12 – 24 hodinách je podlaha pochozí. Po pěti dnech je třeba změřit vlhkost vlhkoměrem. Při hodnotě 0,5 CM bez podlahového topení a 0,3 CM s podlahovým topení dojde k přebroušení podlahy, vysátí prachu. Provede se penetrace (CHEMOS PE204) před nanášením lepidla pro sníží prašnosti stěrky a nanese se disperzní lepidlo (CHEMOS DL250T). Následuje pokládka. Jedno patro se bude provádět cca 12 dnů.
  • Vinylová plovoucí podlaha v kliku – Anhydrit stačí penetrovat (CHEMOS PER390)  pouze jednou, a to kvůli bezprašnosti a celkovému zpevnění. Po technologické přestávce v délce trvání 12 hodin je možné pokládat podlahu. Jedno patro vyžaduje časový úsek zhruba 6 dnů.

Důležité je ještě zmínit, že během technologických pauz je třeba, aby na stavbě neprobíhaly jakékoliv další pracovní činnosti.

Pokládka PVC v metráži a případná výměna v provozu

Samotná pokládka PVC v metráži navazuje na proces, jímž se skončilo, což je aplikování disperzního lepidla. Na něj se položí PVC a provede důkladné válcování válcem. Vzhledem k velkým plochám musí dojít ke svaření jednotlivých dílců k sobě. Nakonec jsou aplikovány lišty PVC po okrajích a přechodové profily.

Dojde-li k poškození PVC v metráži, pak se připravte na to, že musíte odlepit celý poškozený pás, s nímž je třeba odstranit také svařovací šňůry. Z povrchu pod PVC je nutné špachtlí sejmout zbytky lepidla. Při tomto procesu můžete narušit i nivelační stěrku, jíž je důležité znovu obnovit. V okamžiku, kdy je povrch čistý, probíhá obdobný proces, jako při prvotní pokládce.

Pokládka vinylové plovoucí podlahy v kliku a případná výměna v provozu

V okamžiku, kdy máte penetrovaný anhydrit, lze se obratem vrhnout na pokládku vinylové podlahy. Ta probíhá poměrně rychle především kvůli speciálnímu zámkovému systému, díky němuž jsou jednotlivé díly podlahy zasazeny do sebe. Nakonec proběhne lištování okrajů a instalace přechodových profilů.

I zde se může stát, že se některý z dílů při provozu poškodí. V takový okamžik na vás čeká poměrně jednoduchý proces výměny.

  • Vyjmutí poškozeného dílu
  • Aplikování nového dílu

I kdyby došlo k poškození uprostřed místnosti, výměna takového kusu nezabere více, jak jednu hodinu času (platí pro Gerflor). Pozor na typ zámků vinylových plovoucích podlah, neplatí pro všechny zámky.

Verdikt – PVC v metráži vs. vinylová plovoucí podlaha v kliku

Při pročítání výše uvedených postupů lze dojít k jedinému závěru pojícímu se s přípravou a následnou pokládkou dané podlahové krytiny. V tomto směru je největší odlišností hlavně pracovní, potažmo časová náročnost.

  • PVC v metráži – jedno patro o ploše 500 m2 vyžaduje cca 12 dní včetně příprav
  • Vinylová plovoucí podlaha - jedno patro o ploše 500 m2 vyžaduje cca 6 dní včetně příprav

V poslední řadě musíme myslet ještě na jednu věc a to je zatížení podlahové krytiny i tady platí pravidla

  • Podlahová krytina, která je pevně přilepena k podkladu může být zatížená kuchyňskou linkou, vestavěnými skříněmi, trezorem, akváriem a těžkým nábytkem.
  • Podlahová krytina, která je položena plovoucím způsobem musí zůstat plovoucí. To znamená že kolem kuchyňské linky, vestavěných skříní a dalšího těžkého nábytku, který může být umístěn na podlaze se musí udělat dilatace. Samozřejmostí je i dilatace ve dveřích. Pokud tak neprovedete a na plovoucí krytinu umístíte kuchyňskou linku s vestavěnými spotřebiči plovoucí podlahovou krytinu zafixujete. Tím během k výkyvům teplot může dojít k poškození zámků.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.