ANHYDRIT VS. BETON

Spousta lidí si často klade otázku, zda se při budování nové stavby či její rekonstrukci vydat cestou lité betonové podlahy nebo vsadit raději na anhydrit. Pravdou je, že ve většině případů vede právě anhydritová podlaha. Nutno však podotknout, že takový názor nemusí být zcela jednoznačný. Každý člověk má totiž trochu jiné nároky na podlahu, jiné finanční možnosti a představy o celkové stavbě.

Proto se v tomto článku pojďme zaměřit na takové obecnější porovnání anhydritu a betonu, na základě něhož si sami vytvoříte povědomí o tom, co pro vás bude nejlepší.

Začněme u pevnosti podlah

V tomto případě není třeba dělat větší rozdíly. U každého z těchto stavebních materiálů si můžete vybrat variantu provedení, která odpovídá předepsanému zatížení. Takže v obou směrech dostanete to samé. Rozdíl však můžete zpozorovat v tloušťce.

Anhydritové podlahy jsou realizovány v tloušťce kolem 40 milimetrů. Oproti tomu betonové podlahy vyžadují tloušťku 40 – 50 milimetrů. Tento rozdíl se promítá do celkové hmotnosti tohoto stavebního materiálu.

Od pevnosti a tloušťky se lze přesunout k rovinatosti. Té je dosaženo spíše u anhydritu, protože přílišná vlhkost betonu umožňující jeho tvárnost se negativně promítá do výraznějšího smršťování. A tím anhydrit rozhodně netrpí.

S anhydritem budete moci pracovat déle

Odlišnost mezi anhydritovou a betonovou podlahou můžete spatřit také v možnosti práce s připravenou směsí. Tu betonovou byste měli vylít do dvou hodin. U anhydritu máte dvojnásobný čas.

Rozdíly postřehnete i ve vysychání konkrétní směsi. Anhydrit budete schopni vysoušet už po dvou dnech a podlahové vytápění lze zapnout po necelém týdnu. U betonu vás čekají delší časové intervaly, protože cementová směs je spojena s prodlouženou dobou zrání. První vysoušení může přijít na řadu po týdnu a spuštění podlahového vytápění až po třech týdnech.

Podlahy vhodné pro podlahové vytápění

Poslední kapitolu věnujeme rozdílům mezi vlastnostmi betonové a anhydritové podlahy ve spojení s podlahovým vytápěním. Ve prospěch anhydritu hovoří rychlejší doba náběhu teploty. Naopak u betonu se dočkáte vyšší akumulace.

Pokud jde o aplikování, anhydrit je primárně určen do interiéru, kdežto beton můžete díky jeho vlastnostem využít také v exteriéru.

Jak můžete správně tušit, s oběma typy podlahových materiálů docílíte požadovaného výsledku, jen v trochu jiném pojetí a s odlišnými parametry. Jestliže si myslíte, že vám při rozhodování pomůže cena, pak vězte, že profesionálně vylitá anhydritová podlaha bude podstatně levnější než neodborná betonová podlaha.

V veškerou konzultací Vám poradíme. 

Volejte nebo pište. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.